Блог

Препарати нового покоління – безпечна заміна формаліну

За даними Американської асоціації стандартів максимально допустима концентрація формальдегіду в повітрі становить 0,012 мг/л при 25°С. Така концентрація є допустимою лише при контактуванні з розчином не більше 8 годин на добу. Вже при 0,0005% розчині формальдегід викликає подразнення слизових оболонок очей та носа. За даними закордонних вчених концентрація 0,002% є небезпечною для людини і потребує застосування засобів захисту зору та дихання. Максимально допустимі рівні вмісту формальдегіду в повітрі житлових приміщень становлять: ФРН, Нідерланди, Швеція – 0,12 мг/м3; Данія – 0,15 мг/м3; Чехія – 0,1 мг/м3. Згідно з стандартами, розробленими та затвердженими ще в Радянському Союзі, допустима концентрація формальдегіду в повітрі робочої зони на підприємствах становить 0,5 мг/м3.

В Європі,  Російській Федерації та Казахстані використання формаліну з метою дезінфекції в харчовій і переробній промисловості заборонено на державному рівні.

На багатьох підприємствах харчової промисловості для дезінфекції формалін (40% розчин формальдегіду). Його застосування як найпростішого і найуживанішого засобу дезінфекції значно зросло на початку дев’яностих років. Бактерицидні властивості формальдегіду вперше встановлені в 1886 році O. Loew і E. Fischer. На початках формальдегід і препарати на його основі застосовували з метою бальзамування та консервування. Проте, слід пам’ятати, що формальдегід – сильна отрута з подразнюючою дією, що вражає центральну нервову систему (ЦНС), і викликає дистрофічні зміни паренхіматозних органів. Його присутність проявляється подразненнями слизової оболонки очей і верхніх дихальних шляхів навіть при незначному вмісті в повітрі. За ступенем токсичного впливу на організм людини і теплокровних тварин віднесено до групи речовин 2 класу токсичності, що вимагає при його практичному застосуванні дотримання суворих заходів безпеки.

В організмах людини і теплокровних тварин формальдегід  окислюється з утворенням мурашиної кислоти і метилового спирту. При попаданні розчинів формальдегіду всередину в клінічній картині потерпілого спостерігаються симптоми хімічного опіку шлунково-кишкового тракту (блювота кров’ю), токсичний шок. При гострому інгаляційному отруєнні переважають явища ураження кон’юнктиви (сльозотеча, відчуття «різі» в очах) і слизових оболонок дихальних шляхів (першіння в горлі, нежить, чхання, кашель, задишка, ядуха – аж до набряку легенів). При хронічних інгаляційних отруєннях внаслідок тривалого впливу низьких концентрації, як правило, з’являються риніти, фарингіти, емфізема легенів, хронічні бронхіти, пораження ЦНС різного ступеня (психічна збудливість, головні болі, порушення сну, розлад зору, атаксія.). У важких випадках – дифузний токсичний пневмосклероз, ураження печінки (токсичний гепатит) і нирок (олігурія), а також різної тяжкості алергічні явища ФА.

ФА є типовим алергеном, проте свою сенсибілізуючу ді